Gerçek Gizlilik

Privacy Browser, internette gezinirken, gizliliğinizi olabildiğince çok kontrol altına alabilmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Bir tarayıcı bir web sitesine bağlandığında, bağlantıyı kolaylaştırmak için sunucuya aktarılan bazı bilgiler gereklidir. Örneğin, sunucu, yanıtı nereye göndereceğini bilmesi için IP adresinize ve bir port numarasına ihtiyaç duyar. Bu bilgiler sunucu tarafından sık sık kaydedilir, bu da web sitenin geliştiricisinin, bir web sayfasının kaç kez yüklendiğini ve kaç farklı IP adresinin eriştiğini gösteren raporlar üretmesini sağlar.

Ancak, çoğu web sitesi operatörü, birçok web sitesinde gezinmelerini izlemek de dahil ziyaretçilerinden daha fazla bilgi ister. Bu izlemeyi kolaylaştırmak için bir kullanıcının cihazından ekstra bilgi talep etme ve cihazına ekstra bilgi yerleştirme amacı güden birçok farklı teknik vardır. Neredeyse tüm tarayıcılar, eylemlerini kullanıcıyı bilgilendirmeden, gönüllü olarak bu izlemeye katılır. Privacy Browser, kullanıcıya mümkün olduğunca fazla bilgi vermek ve kullanıcının bu izleme teknikleri üzerinde kontrol sağlaması için tasarlanmıştır.

Android WebView Kısıtlamaları

Privacy Browser, web sitelerini oluşturmak için Android’in yerleşik WebView (Web Görünümü) sürümünü kullanır. Gizlilik ayarlarını yönetmek için WebView’ın oluşturduğu kontrollerde bazı kısıtlamalar vardır. Örneğin, birtakım teknolojileri devre dışı bırakırken, bazı JavaScript komutlarını etkinleştirmek mümkün değildir. Gelecek versiyonlarında, Privacy Browser, Privacy WebView adlı özel bir WebView sürümüne geçiş yapacaktır.